Esenciální oleje známe obvykle jako prostředky, s nimiž pracuje aromaterapie. Jejich účinnost však sahá mnohem dále než k ovlivnění a ladění našeho „čichového mozku“.

Certifikované oleje v terapeutické čistotě (tzv. CPTG) se svými účinnými složkami – terpeny – mají laboratorně prokázané antiseptické a antivirotické účinky.

My používáme čisté esenciální oleje značky Doterra, ale jistě existují i jiné obdobné kvalitní značky. K olejům se specificky antivirotickým účinkem patří například:

  • Máta (při difuzování do prostoru má silné sterilizační účinky)
  • Melaleuca (druh tea tree)
  • Myrha
  • Limetka
  • Majoránka
  • Kafr

Všechny, s výjimkou kafru, možno užívat i vnitřně. Rovněž další druhy esenciálních olejů (oleje ze Skořice a jejích odrůd, Eukalyptus, Tymián.. )
i blend Air a imunitní směs On Guard vytvářejí pro jakékoli viry a další patogeny naprosto „nehostinné prostředí“.

Všechny oleje působí skvěle difúzovány do prostoru, mohou se v ředěné podobě aplikovat přímo na kůži (reflexní zóny, oblast hlavy, spánků a vstupních prostor dýchacího systému) a velká část z nich také přímo vnitřně.

Zesílený efekt skýtá umístění sonického difuzéru nebo sonické pračky vzduchu do prostoru. Sonická technologie generuje negativní ionty a vypouští je do vzduchu. Tam se ionty střetávají s mikročásticemi prachu nebo kouře a nabíjejí je. Takto nabité částice se navzájem přitahují, což je seskupuje dohromady. Skupiny částic jsou pak natolik těžké, že padají na zem a vzduch u vás doma je potom o to čistější. Difuzér v prostoru vytváří antivirotické aerosoly, které čistí, voní a pomáhají našim emocím a imunitě.

Další výjimečnou vlastností esenciálních olejů je také skutečnost, že interagují s neurotransmitery naši mozkové tkáně, čímž přímo moduluji naše aktuální psychické rozpoložení. Dokáží tak velmi rychle hodit záchranný kruh právě se pod tíhou obav
i nějaké formy strachu do negace nořící lodi našeho psyché (viz náš příspěvek: Strach je největším nepřítelem.imunity).

Sem patří například oleje z Emocionální řady. Mnohé z nich navíc v sobě obsahují i oleje s přímými imunomodulujícími a imunoprotektivními vlastnostmi jako Kadidlo, Copaibu atd. Obecně platí, že všechny oleje citrusového typu dokáží přes své přímé ovlivnění řídících mechanismů nervového systému aktivovat nejen dobrou náladu, ale navýšit i neuroimunitní „pohotovost“ těla.

Doporučené dávkování: minimálně 2x denně u běžných difuzérů 3-4 kapky esenciálního oleje. Obzvláště vhodné vždy po návratu z venkovního prostoru několika plnými hlubokými nádechy cíleně vtáhnout z difuzeru vycházející antivirotický aerosol do celého objemu plic a zajistit si tak efektivní preventivní ošetření dýchacích cest.

Pokud doporučeným způsoby budujete svou imunitu a chráníte své zdraví zevnitř, esenciální oleje jsou pak velmi účinným nástrojem přímé ochrany samotného dýchacího systému.