Vracím se z dovolené a sleduju cvrkot kolem sebe. Tohle město se pořád někam žene. Město? Vlastně lidi. Paní mě předbíhá ve frontě ke kase ani nemrkne. A já nechápu. Co že nám to má utéct a za jakou cenu? A zároveň chápu až moc dobře. Netrpělivost a spěch jsou mými každodenními průvodci. Už s nimi nebojuju, spíš pozoruju. A co jsem se zatím o spěchu a stresu naučila a jak s nimi pracuju?

Už jste se potkali?

Nemáte zrovna radost ze své uspěchanosti, ale nevíte, jak jí změnit? První krok ke změně je vždy poznání reality. Opravdu je tak děsivá, jak se tváří, nebo se dá rozebrat na pár vzorců chování? Když na mě padne spěch, nebo stres, snažím se, abych si vůbec všimla toho hnaní dřív, než mi na to poukáže ukopnutý palec, nebo rozsypaná taška s nákupem 🙂 A teprve když mám prostor, zamýšlím se nad tím, za čím a proč se ženu. Kde čas ztrácím a na co bych chtěla mít času víc a proč je to pro mě důležité.

No a co

Všimli jste si, že zrovna nejste v komfortním životním tempu? No a co! Nepřikládejte si k pocitům spěchu ještě tím, že se budete trápit nad tím, jak “nestíháte” a jak se vám nedaří žít vybalancovaně, natož každý den meditovat. Přijměte ten fakt, že stejně jako všichni my ostatní žijete úplně obyčejný život s jeho klasickými zkouškami a nástrahami. Nestíhat vše je normální a v pořádku 🙂

Radikální řešení

Všimli jste si, že nejste spokojení s mírou stresu ve vašem životě a už i připouštíte, že možná nejde o to žít jen v zenu? Hurá. A teď je na čase konečně se spěchu zbavit, nebo ne? Postup je jednoduchý – dát výpověď, sbalit vše, přestěhovat se do hor nebo k moři a živořit jako poustevník. Možná vás pak ale dožene jiný vnitřní stres z toho, že se ve svém životě neposouváte tak, jak byste si představovali. Takže jak zvolnit jinak?

Změna je život

Zbavit se zaběhaných návyků a způsobů uvažování je vždy velká dřina. Mnohem snazší je přetvořit je, nebo nahradit. Nesoustřeďte se tedy na to, jak se zbavit stresu a spěchu, ale spíš na to, čeho chcete ve svém životě víc. Pohody? Času pro sebe, nebo přátele? Více hudby? Co jsou ty střípky skládačky, které vám do života přináší pocit klidu, harmonie, nebo té správné nálady? Jak tomu můžete jít naproti?

Už je zase tady

Přišli jste na spoustu skvělých nápadů, ale spěch je zase tady? Netrapte se tím, že to nezvládáte lépe. Co se na celou situaci podívat z druhé strany? Rychlost a shon přeci často milujeme – na lyžích, motorce, když čekáme na důležitou odpověď…To, že spěcháte pravděpodobně znamená, že máte chuť do života. Že máte spoustu věcí, které chcete stihnout a zažít. Že máte spoustu možností, jak trávit svůj čas. A když cítíte stres pravděpodobně je to jen signál toho, že už byste chtěli být s něčím dál. Skvělé, jste ambiciózní a máte chuť dělat velké věci, dotahovat je možná dříve, než je reálné. Učte se krotit svoje nadšení a plánovat reálněji s ohledem na nečekané situace, které přijdou. Nebo vás tlačí termíny od šéfa? Pak hledejte řešení, jak lépe prioritizovat, jak dát šéfovi vědět o vašich reálných možnostech, jak si nechat pomoci, nebo lépe delegovat.

A teď honem zpátky k vašim životům. A až se zase potkáte se spěchem, nebo stresem, přivítejte je jako staré známé. Nevyhazujte je ze dveří, aby se vraceli oknem, ale zkuste si poslechnout, jakou zprávu vám vlastně přináší. Mám toho na talíři až moc a potřebuji pomoc, potřebuju si dělat prostor na pauzy a odpočinek, jsem velký vizionář, ale reálné plánování je pro mě výzvou? Naslouchejte, třeba se o sobě dozvíte něco moc cenného.

Přeji vám hodně radosti z vašich objevů